Ściskanie i rozciąganie osiowe – przykład 7

 

 

 • radoslawkroll@gmail.com pisze:

  Czy tą bazą może być inny punkt niż miejsce uwierdzdenia. Bo w niektórych zadaniach można spotkać taką treść "Wyznaczyć naprężenia w pręcie oraz przemieszczenie przekroju x=2 względem x=1"

  • ZALICZAMY.pl pisze:

   Nazwałem miejsce utwierdzenia “bazą”, gdyż od tego miejsca zaczynamy liczenie przemieszczenia. Niestety nie spotkałem się nigdy z wyznaczeniem przemieszczenia w jednym przekroju, względem drugiego. Ale domyślam się, że musimy wyznaczyć, jak przemieści się belka czy słup od jednego do drugiego punktu. Bo zadania, które widzisz tutaj, dotyczą globalnego (ogólnego) przemieszczenia w zadanym przekroju.

   Przemek
   ZALICZAMY.pl

 • radoslawkroll@gmail.com pisze:

  Mam pytanie co do przemieszczenia przekroju alfa-alfa . Gdyby kolejność przedziałów była by odwrotna, czyli zamiast 3 przedziału by był 1 itd. To wzór na wydłuzenie przekoru by inaczej wyglądał ? Bo nie wiem czemu bierzemy 1 i 2 człon Delta L a nie 2 i 3 ? 

  Dziękuje 

  • ZALICZAMY.pl pisze:

   W zadaniach tego typu, najpierw musimy wybrać, od której strony słupa liczymy. Osobiście odradzam liczenie od dołu, gdyż w tego typu zadaniach siłą zadaną jest ciężar własny słupa. Zatem, idąc od dołu, musimy obliczyć ten ciężar, a następnie idąc w górę, stopniowo go odejmować. Jest to nieco bardziej zagmatwane (niż kiedy liczymy od góry), więc po prostu omija się rozwiązania tego typu.

   Odpowiadając na Twoje pytanie: oczywiście wzór na wydłużenie będzie wyglądał inaczej, jednak wynik końcowy wyjdzie ten sam. Co do drugiej części pytania, licząc od góry, interesuje nas część słupa od góry do przekroju alfa-alfa.

   Przemek
   ZALICZAMY.pl

  • radoslawkroll@gmail.com pisze:

   Dziękuje bardzo za odpowiedź, która mi wszystko wyjaśniła. To co liczymy te przemieszczenie alfa-alfa liczymy względem bazy czyli względem górnego utwierdzenia ? A jeśli byśmy mieli liczyc przemieszczenie alfa-alfa względem L (czyli 2L względem L) od góry to byśmy wzięli tylko sam drugi człon z tego wzoru na wydłużenie odcinka alfa-alfa czyli ((7/5P-2P)*L)/(E2A)?

  • ZALICZAMY.pl pisze:

   Tak, w zadaniu z obustronnie utwierdzonym słupem obciążonym ciężarem własnym, przyjmujemy jako bazę górne utwierdzenie. Dlatego, że idąc od góry ciężar powoli rośnie, a zatem wydłużenie też wzrasta. I zatrzymujemy się na wyznaczonym miejscu, czyli alfa-alfa.

   Co do drugiego pytania, proszę sformułować je inaczej, gdyż niestety nie rozumiem co znaczy liczyć przemieszczenie względem czegoś. Przemieszczenie liczy się bez względu na jakikolwiek parametr. Po prostu liczymy je od dołu lub od góry. Obliczenia będą inne, ale wynik wyjdzie ten sam co do wartości. 

   Przemek
   ZALICZAMY.pl

 • Dodaj komentarz

  Copyright © 2015   WOMAT   |   Wszelkie prawa zastrzeżone