Belki proste – przykład 1A (reakcje podporowe)

 

 

 • ZALICZAMY.pl pisze:

  To, w którą stronę siła daje moment, zależy od punktu względem którego liczysz. Domyślam się, że Twój przypadek dotyczy momentu względem punktu B.

  Po prostu wyobraź sobie, że stoisz w punkcie B i trzymasz na sznurku wektor siły (dajmy na to V), który nagle zaczyna biec zgodnie ze zwrotem (tam gdzie idzie strzałka). Skoro siła jest na sznurku, to znaczy że będzie nas obiegać, prawda? A jak sznurek jest długi? To zależy względem jakiego punktu zbierasz moment, i oczywiście jak daleko jest od Ciebie ta siłka.

  Teraz tylko odpowiedz sobie na pytanie, czy idzie tak jak ruszają się wskazówki zegara, czy nie 🙂

  Pozdrawiam

 • ipodstawka pisze:

  Ja nie rozumiem, czemu V i C są zgodne z ruchem wskazówek, a R jest przeciwne… Przecież strzałka przy R jest tym samym kierunku co przy V a C w przeciwnym 🙁

 • ZALICZAMY.pl pisze:

  Siła nie działa wg ruchów wskazówek, tylko moment, czyli siła razy odległość względem wybranego przez Ciebie punktu.

  A żeby ustalić, czy moment biegnie zgodnie czy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, wyobraź sobie, że od wektora siły do wybranego przez Ciebie punktu przywiązana jest lina. Jeśli siła zacznie się ruszać przed siebie, będzie ruszać się wokół naszego punktu, bo jest na sznurku, jasne:) A to, w którą stronę biegnie, już jest chyba zrozumiałe.

  Pozdrawiam

 • alex.941124 pisze:

  W jaki sporób ustala się, czy siła działa zgodnie czy przeciwnie z ruchem wskazówek zegara?

 • Dodaj komentarz

  Copyright © 2015   WOMAT   |   Wszelkie prawa zastrzeżone